رادیو مژده

 

 

پخش زنده

 

رادیو مژده

 

رادیو مژده

 

 

پخش زنده

map

map

عيسی مسيح فرمود: "هر که احکام مرا قبول کند و مطابق آنها عمل نمايد او کسی است که مرا دوست دارد . . ." (يوحنا ١٤: ٢١).

در انجيل يوحنا فصل سوم، می‌بينيم که يکی از علمای دينی قوم يهود که نيقوديموس نام داشت و معلمی بزرگ بود، يک شب برای گفت و شنود نزد عيسی آمد و عيسی به او فرمود:

با درود مجدد در نام عیسی خداوند، مطالب دیگری را دربارۀ روح‌القدس به شما ارائه می‌دهیم.  موضوع این بخش که در رابطه با بخش قبل است پیرامون اسامی مختلف روح خداست.  در بخش قبلی، پنج نام روح خدا را بررسی کردیم.  این نامها از این قرارند: "روح‌القدس، روح قدوسیت، روح فیض، روح داوری و روح آتشين".  و اما سایر اسامی روح خدا

در این بخش از کتاب تعاليم اساسی کتاب مقدس، تعلیم خود را دربارۀ خدا آغاز می‌کنیم.

خدا در کتاب مقدس با بکار بردن اسامی مختلف، خود را به ما آشکار و توصیف نموده است. هر یک از این اسامی به نوعی شخصیت خدا را برای ما بیان می‌کند.
نامهای خدا، او را بعنوان خالق همه چیز توصیف می‌کنند، بنابراین او مالک همه چیز در آسمان و زمین است. خدا همچنین بعنوان کسی که سازنده و نگهدارندۀ عهدها می‌باشد به ما معرفی شده، او خدايی است که ما را دوست دارد و به سلامتی ما علاقمند است. اکنون ما از طریق نام یهوه که یکی دیگر از اسامی خدا است با او آشنايی بیشتری پیدا می‌کنیم.

عزیزان، در نام خداوند و منجی‌مان عیسی مسیح به شما درود می‌گوییم.  خوشحالیم و خدا را شکر می‌کنیم که این فرصت به ما داده شده است تا اعتقادات اساسی مسیحیان را تشریح کنیم.

انسان جدا از کتاب مقدس نمی‌تواند از طریق تحقیق یا استدلال، خداوند را به درستی بشناسد. کتاب مقدس تنها منبعی است که اطلاعات صد در صد صحیح دربارۀ خدا را ارائه می‌دهد، و برای شناخت خدا باید به آن مراجعه کرد.
کتاب مقدس دربارۀ خدای حقیقی اطلاعاتی ارائه می‌دهد که در هیچ کجای دیگر چنین اطلاعاتی یافت نمی‌شود. بر اساس کتاب مقدس، خدا یکتا و در عین حال شامل سه شخص مشخص یعنی پدر و پسر و روح‌القدس است. هر یک از این سه شخص، خودش خداست و با دو شخص دیگر با هماهنگی کامل در ارتباط است.

در این درس، تعلیم کتاب مقدس دربارۀ عیسی مسیح را ادامه داده، بخصوص به این سؤال که چرا او به جهان آمد پاسخ می‌دهیم. در دو درس قبل از کتاب تعاليم اساسی کتاب مقدس، شخصیت عیسی مسیح را بررسی کردیم و به این سؤال که او کیست جواب دادیم. دیدیم که شخصیت یگانۀ عیسی مسیح از دو طبیعت کامل الهی و انسانی برخوردار است. یعنی او علاوه بر اینکه خدای کامل است، انسان کامل نیز هست.

در این فصل از کتاب تعاليم اساسی کتاب مقدس، موضوع بحث ما دربارۀ طبیعت و شخصیت خدا است. ما بر اساس کتاب مقدس، طبیعتِ سه در یک یا طبیعت تثلیثی خدا را مورد بررسی قرار می‌دهیم. منظور از طبیعت سه در یک یا تثلیثی این است که خدای واحد از سه شخص، یعنی پدر و پسر و روح‌القدس تشکیل شده است. به‌عبارت دیگر خدای یکتا شامل پدر، پسر و روح‌القدس می‌باشد.

آیا می‌دانستید که در دنیای مسیحیتِ امروز، فرقه‌های بدعت‌گزار و تعالیم نادرستی رواج یافته است؟ در این مجموعه از مقالات، به این فرقه‌ها و تعالیم نادرست اشاره شده که آگاهی از آنها، برای همۀ مسیحیان بسیار مهم است.

این درس را در ارتباط با موضوع درس قبل آغاز می‌کنیم. در درس گذشته، پیرامون این مطلب که "عیسی مسیح در حال حاضر چه کار می‌کند"، تفکر کردیم.

در درس قبلی دیدیم که عیسی مسيح به جهان آمد تا جانش را در راه بسیاری فدا سازد. این مطلب، سؤال دیگری را پدید می‌آورد که در این درس می‌خواهیم به آن پاسخ دهیم.

بالای صفحه